Kawa parzona w kawiarce. Podobnie jak Espresso pochodzi z Włoch, gdzie kawiarka jest na standardowym wyposarzeniu każdego domu. Również podobnie jak ono może być pita solo lub służyć jako baza do innych napojów kawowo-mlecznych. Czarna, gęsta, a nawet nieco oleista. To o niej właśnie pisał Mickiewicz. Osobiście najbardziej przeze mnie lubiana. Bo choć nieustępująca prawie w niczym Espresso, proces jej przyrządzania wciąż pozostaje swoistym rytuałem.
SKŁADNIKI (1 filiżanka):
- 30 ml wody (w zależności od wielkości kawiarki)
- miarka zmielonej kawy (w zależności od wielkości kawiarki)
WYKONANIE:
- Do dolnego zbiornika kawiarki nalaź wody do wysokości nieco poniżej zaworka bezpieczeństwa.
- Nałożyć filtr i wypełnić go na równo zmieloną kawą,
- Dokręcić czajnik i odstawić kawiarkę na palnik.
- Gdy w czajniku zacznie pojawiać się kawa, a następnie usłyszymy charakterystyczne syczenie, zdjąć kawiarkę z palnika.
Uwagi:
- Kupując kawiarkę koniecznie zwróćmy uwagę na odpowiadającą jej ilość porcji Espresso. Pamiętajmy, że w kawiarce nie da się przyrządzić mniej lub więcej kawy. Jest jej zawsze tyle samo.
- Dokręcając czajnik zwróćmy uwagę na to, żeby usunąć z obrzerzy wszystkie drobinki kawy. Szczelnie przytwierdzona uszczelka zapewni nam wysokie ciśnienie w procesie ekstrakcji i lepiej wyparzoną Mokę.
- Ściągnięcie kawiarki z palnika tuż po usłyszeniu syczenia jest bardzo ważne. W przeciwnym razie Moka może mieć smak spalenizny. Chodzi o to, żeby jak najszybciej przerwać proces ekstrakcji.
- Kawiarki pod żadnym pozorem nie myje się przy użyciu detergentu. Wystarczy zwykła woda. Dzięki temu z wiekiem nasza kawiarka nabierze oryginalnego, kawowego aromatu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz