Kawa przyrządzana tradycyjnym, arabskim sposobem - w mosiężnym tygielku nad ogniem. Jest czarna, przejrzysta i delikatna. To kawa o naprawdę wyjątkowym smaku, w którym wyczuwa się nutkę orientu i niezwykłości. Doskonale komponuje się z przyprawami, a przede wszystkim z kardamonem, cynamonem lub imbirem. Jest idealnym uzupełnieniem wszelkich słodkich deserów.
SKŁADNIKI (1 filiżanka):
- 100 ml wody
- 2 czubate łyżeczki zmielonej kawy
- łyżeczka cukru
- szczypta zmielonego kardamonu, cynamonu lub innych przypraw
WYKONANIE:
- Kawę, cukier i przyprawy wymieszać w tygielku i zalać wodą.
- Podgrzać napar do temperatury ok. 90°C i odstawić na 10 minut.
- Powyższą czynność powtórzyć 3 razy.
WARIACJE:
Ze względu na swoją specyfikę istnieje mnóstwo różnych odmian Kawy po Turecku. Ilość wody, kawy, cukru oraz wykorzystane przyprawy zależą głównie od upodobań i ich miara nie jest sztywno określona. W przypadku cukru zazwyczaj stosuje się proporcję 2:1 czyli 2 łyżeczki kawy i jedna łyżeczka cukru lub jeśli chcemy, żeby kawa była bardziej słodka, stosujemy proporcję 1:1.
Uwagi:
- To, że gotowany napar osiągnął już odpowiednią temperaturę poznajemy po charakterystycznej piance pojawiającej się na brzegach podgrzewanego naczynia. Bardzo ważne jest, aby nie zagotować kawy, ale zdjąć ją z ognia zanim pojawią się pierwsze bąble.
- Kilka kropel zimnej wody wrzuconych do naczynia po ostatnim podgrzaniu powoduje, iż wszystkie fusy idą na dno!
- Kawę po Turecku podajemy w małych filiżankach. Jeśli naparu jest więcej, wraz z filiżanką podajemy również tygielek do uzupełniania napoju.
- Stosując mniejszą ilość wody i przyrządzając bezcukrowy napar powyższym sposobem, otrzymamy podobną do Espresso lub Moki bazę, którą z powodzeniem możemy wykorzystać do przyrządzania kaw mlecznych.
- Mosiężny tygielek bez problemu możemy zastąpić metalowym garnuszkiem lub dzbankiem.
Więcej na temat kawy w sekcji Kawa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz